Széplelkeknek, álmodozóknak és vágyakozásaikban elmúlt korok ködfátyolában merengőknek - olykor magam is az vagyok - szeretném figyelmébe ajánlani az alábbi remek összeállítást. Olvasmányaink, kosztümös filmjeink, és egyéb látványosságaink, talán a Bódy féle Psyhé kivételével nemigen szólnak e kor rejtettebb oldaláról. Pedig nagyon is hozzátartoztak e szerszámok a csipkék, és rokolyák, a spádék és alabárdok amúgy meglehet pompázatos és szines világához, mert az ember akkor is túlélni akart. Nyílvesszőt, golyót, kihúzni rohasztó üszkösödést megállítani akár még valamely végtagtól való megszabadulás árán is, mert élni jó.
Figyelmébe ajánlom egyúttal a nagyérdeműnek némely tárgy művészi kivitelezését, mert e szerszámok kiagyalói nem csupán annak hasznosságát tartották szem előtt, de gondot fordítottak annak küllemére is. Manapság ha a barnaövezet némely gyárépületét eredeti állapotába hozzák, elegáns irodák költöznek beléje, mert külleme van, s az olyan jópofa. Csak nem unjuk máris a modernitást...?
Ajánlom tehát figyelmetekbe az alábbi remek összállítást, mégpedig a blogtulajdonos engedelmével. Olvasgatva a blog bejegyzéseit, az is eszembe jutott, hogy nagyon régen vettem a kezembe Élet és Tudományt. Legutóbb idehurcolkodásom alkalmával fizettem be "És"-re, akkor még volt miért, és hetekig az Élet és Tudományt postázták. Csak nagy nehezen tudtam megértetni a boltossal, hogy olyan is van. Ma már nem törném magam.Nem érdemes.
Húsz Íjesztő régi sebészeti eszköz
Kicsit elrugaszkodom az eddigi témáktól, de szeretnék bemutatni néhány érdekes, régen használt (fogjuk-rá) sebészeti eszközt. Talán ezek után mindenki átértékeli a ma egészségügyi rendszerét...
Amputációs kés (1700-as évek)
A kések, melyeket a XVIII. század folyamán használtak még jellemzően íveltek voltak, mert a sebészek - amputációval megbízott emberek - a csont elfűrészelése előtt egy körkörös bemetszést ejtettek az adott területen bőrön és izmon. A XVIII. század vége felé az egyenes kések váltak elterjedtebbé, mivel így a csonkolás után, bőrrel tudták fedni az amputált végtagot.
Amputációs fűrész (1600-as évek)
Amíg néhány sebész úgy döntött, hogy szépen díszített eszközökkel fitogtatja gazdagságát, mint például ez, addig bizonyítást nyert, hogy a rések remek táptalajt jelentenek a baktériumok szaporodásához. Hogy ezek után lecserélték-e, az nem tudom.
Nyíl eltávolító (1500-as évek)
A feltételezések szerint úgy használták hogy a sebbe helyezték, összezárt állapotban a központi rúddal megragadták a nyilat, majd ezután szétfeszítetek a sebet a két ollóhoz hasonló oldalsó fém résszel, ezzel megakadályozva, hogy a nyílvessző hegye a húsba fúródjon.
Mesterséges pióca (1800-as évek)
Elterjedt orvosi alkalmazás volt, főként szem és fül műtéteknél használták. Az eszköz lényeher, hogy a recézett rész belevág a bőrbe vérzést előidézve, míg aközépső henger a vákuumot biztosított, ezáltal felszívta a vért.
Golyó eltávolító (1500-as évek)
Az eszközt mélyen a golyó fúrta sebbe tudtak tenni, majd kellően meghosszítani. A golyót átfúrták, majd eltávolították
Méhnyak tágító (1800-as évek)
Ezt az eszközt, mint neve is mutatja a méhnyak tágítására használták, azonban használata fokozatosan abba maradt, mivel könnyem a méhnyak repedését okozhatta.
Körülmetélő kés (1800-as évek)
A körülmetélést szerte a világon alkalmazzák különböző okokból, meggyőződésből. De néhány eszköz amit erre alkalmaztak félelmetes volt, mint például ez a XVIII. századi kés Európából.
Ecraseur (1870-es évek)
Sebészeti műszer olyan növendékek vagy új képletek vérzés nélkül eszközölendő eltávolítására, melyek kocsányosak vagy kocsányosíthatók. Legelőször Chassignac francia sebész ajánlotta. A műszer hüvelyben járó lánc, mellyel a kocsány körül kacsot képeznek s ezt a műszer másik végén levő csavarral szorosabban lehet fogni mindaddig, míg az eltávolítandó daganat vagy növedék kocsánya átszakad. Ezen összehúzás alatt vérzés nincs s ez éppen a műszer főcélja.
Vérzéselállító csipesz (1800-as évek)
Ezeket a csipeszeket vérzéselállításra alkalmazták. A pengék erőteljes nyomást gyakoroltak az adott érszakaszra így elállítva a vérzést.
Hernia eszköz (1850-es évek)
Ezt az eszközt sérv restaurálása után alkalmazták, körülbelül egy hétig hagyták az érintett területen, azzal a céllal, hogy összefogja a terültet és segítse az újbóli szövetképződést.
Hirtz iránytű (1915)
A Hirtz iránytűt arra használták, hogy pontosan eldönthető legyen, a golyók hol helyezkednek el a testben, így nagy pontossággal eltávolíthatóak.
Hiszterektómia / metronóm (1860-90-es évek)
Ezt az eszközt arra használták, hogy hiszterektómia alatt amputálja a méhnyakat.
Vesekő eltávolító (lithotom, 1740-1830-as évek)
Az eszközt vesekő eltávolításra használták. A nyél tartalmazott egy olyan rejtett pengét, amit beraktak a hólyagba, eltávolítás közben a köveket megragadták és kivették.
Szájpecek (1880-1910-es évek)
Ez a fából készült eszköz arra volt hivatott, hogy altatás közben szabad légutakat biztosítson. Képzeljük csak el milyen higiénikus lehetett az eszköz.
Sebző (1910-20-as évek)
Vérvételi eszköz. A pengék egy rugón lógtak, ami kioldás után nagy erővel fúródott a bőrbe, a vért egy üvegcsészével fogták fel. Melegíteni is tudták, így a vér gyorsabban folyt.
Koponya fűrész (1930-60-as évek)
Ezt a kézzel hajtott fűrészt, arra használták, hogy megfelelő helyen a koponyát ki tudják vágni, ezzel hozzáférést engedve egyéb eszközöknek.
Dohányfüstbeöntés (1750-1810)
A dohányfüstbeöntőt arra használták, hogy dohányfüstöt juttassanak a végbélbe. A füstről számtalan jótékony hatást feltételeztek, például, hogy javítja a légzést.
Mandula tiló (1860-as évek)
Az eszközt a mandulák eltávolítására használták, hasonlóan működött mint a nyak tiló. Az eszköz pontatlan volt, sokszor hagyott csonkokat maga után, valamint számtala alkalomkor komoly vérzés lépett fel.
Trephine (koponyalékelő, 1800-as évek)
Arra használták, hogy meglékeljék a koponyát. Az eszköz közepén lévő hegyes rész azt a célt szolgálta, hogy elindítsa a fúrást és helyben tartsa az eszközt.
Hüvelytükör (1600)
A hüvelytükör a vagina feltárását biztosította.
Utolsó kommentek