Tulajdonképpen hányféle Szárszó létezik...? Van e érvényessége még a harmadiknak, vagy már végleg kifulladt, s csak erős izzadtságszag maradt utána...? Az első "Szárszó" József Attiláé, csak kishír volt a korabeli napilapokban. Meghalt a szárszói vonatállomáson egy József Attila nevezetű költő, aki a vonat elé vetette magát. Körülbelül ennyi. Az aktuális írófejedelem, Herczegh Ferenc országlása idején még ez is szép. Mert hát ki a fittyfene az a József is meg Attila is kérem....? Az ember kéremszépen elhajít egy kavicsot, csak úgy vaktában valami kávéház környékén és rögtön fejbe kólint vele valami firkászt. De ne hajigáljunk kérem, hallgassunk inkább az okos szóra, abból is van elég.
A másodikat most átugrom, mert szeretném mihamarabb elfelejteni a harmadikat. Az izzadságos dörgölözőset. Amikor összetrombitálódnak fontos honi hazafiak egy csoportba és Szárszóznak egy jót, egy készségesen nagyravágyó magántelken. Nem értettem soha miért kell ezért ide utazni, amikor odahaza is egymás képébe vigyoroghatnak nap mint nap. Levegőváltozás...? Jaj de régen láttalak, mi lett azzal az izével tudod...? Nekem ne dumálj, hogy nincs rá lehetőség....Lehetőség mindig van kérlekszépen....várj egy kicsit máris odamegyek hozzá...megbeszéljük...Szar ez a pezsgő, ha már ennyit beledobtunk, jobbat is rendelhetett volna, mit képzel ez a szarházi", megpucolhatná már a hócipőjét... Meddig tart még ez a pofavizit, szerinted észre venné valaki ha elmennénk....? A zézé neje már már sokadszor kacsingat ide, megvárom amíg jobban feltölti magát aztán úgy hazasegítem, hogy....na ne mond már, hogy ciki, láttalak vele, úgyhogy erről ennyit...Tényleg ennyit, mert sokkal több nem is maradt belőle. Csak ez a poshadó izzadságszag ne lengene azóta is kürülöttünk mindenhol.
Veres Péter is járt Szárszón. Könyvet is írt róla. Vékonyat és lassan, töprengve. Nem nagyon akart megszületni a mű, mintha nem tudta volna eldönteni, mi az amit muszáj mindenképpen megörökíteni, és mi az amit lehet. Háború volt a szárszói összejövetel idején, és sokan érezték, hogy valamit tenni kell. Nem világválság volt mint manapság, csak világháború. Féltek az eljövendő évektől...? Sokan féltek, mások reménykedtek. Még nem tudták milyen lesz az eljövendő. A politikai szalonok világa, az értelem szűk világa és a kemény paraszti világ egy kicsit odafigyelt egymásra. Érezték, hogy rettentő változások következnek, és megpróbáltak kissé az ismeretlen felé tájékozódni. Összejöttek nagyon különböző hitű,vallású, pártállású emberek Szárszón, a Soli Deo Glória szerény telephelyén és meghallgatták egymást. Nem folyt pezsgő és bor, nem csörögtek aranyak, üzletek sem köttettek, s a házigazda egy közösség volt, amely szolgálni akart.
Részlet Veres Péter Szárszó c. kötetéből
"....A Soli Deo Glória, azzal, hogy telepét a tanácskozás rendelkezésére bocsátotta, vállalta a politikai kockázatot.
A tanácskozás létrejöttének körülményeiről, az ott jelen lévő legkülönbözőbb emberek - a harmadikutasoktól a kommunistákig - akkori s későbbi szerepéről értékelést adni a történészek dolga. Én csak arra emlékszem hogyan készülődött Apám a Kadarcs utcai házban erre az útra. - Délelőtt még tengerit "fiókolt" a kisebbik öcsémmel (1944-ben meghalt), késő délután érkeztek haza. Anyám kivasalt három fehér inget, kolbászt sütött a téli maradékból, s kis élelmiszercsomagot készített. Csak egészen kicsit, hogy ne kelljen cipelni. Este későn indult a vonatja, Füzesabonyon át. Többnyire így indult el. Az időt spórolta ezzel, de azért is szerette az éjszakai utazást, mert így nem sokan látták, amint kis bőröndjével végigment a Nagyutcán.
A táborozásról majd csak később, Zilahy Lajos hetilapjából, a Híd-ból értesültünk. A táborozáson előadást tartott Kodolányi János, Erdei Ferenc, Németh László, Jócsik Lajos, Kis István, Karácsony Sándor, Veres Péter, László Gyula, Dömötör Sándor, Muharay Elemér és Püski Sándor. Az előadásokat viták követték. A tanúk szerint néha parázs, szenvedélyes viták. A vitatkozók között - mint mindig életében - apám igen aktív volt. Záróbeszédét, amelyet ide, ebbe a fejezetbe akart beilleszteni, kötetünk végén adjuk.
Nádasdi Péter"
Az én Szárszóm, egy háború utáni kisgyerek kecskekörmös solideoglóriás Szárszója. Magas part, fecskék vájta teméntelen lyukkal, a vízpart piócákkal, és valami kicsi kerek kioszk féle, ahol csodálni lehetett a kagylókból épített mozdulatlan, poros emlékvitorlásokat. Anyám különös vonzódása a Badacsony sötétlő koporsója felé a vizen reszketve átnyúló alkonyi ezüsthídhoz, fenn magasan a vonat töltése mellett, s aztán haza, nyárvégi csörgő kukoricalevelek végtelen sora mellett. Szerény körülmények, nagyon, nagyon szerények, de Szárszó és Soli Deo Glória.
S talán ezidőtájt történhetett az Ilyés Gyula által megörökített délutáni séta, az is valahol a Balaton környéki dombokon, amikor ha jól emlékszem borért indulnak valahova a délutáni forróságban. Veres Péter a csizmáját is lehúzza, úgy bandukolnak a porban, mignem elérkeznek egy udvarházhoz, talán éppen egy grófihoz ahol ismerik Illyést, már akkor elég jó neve van. Péter bátyánk nem akar mutatkozni, leül a kapuban ott várakozik mialatt neves barátja fenn diskurál a társasággal. Egyszer aztán a házigazda mégiscsak megkérdi, ki lenne az az ember aki nem akart feljönni és ott üldögél a kapuban egymagában...? Az...? - néz oda hunyorogva Illyés - az a hadügyminiszter.
Utolsó kommentek